Koupil jsem si krásný nový notebook HP ProBook 4340s. Má předinstalované Windows 8 a já si je tam chtěl na chvíli nechat a vyzkoušet nové Metro. K práci ale používám Linux Mint s cinnamon, takže jsem si chtěl po letech na chvíli vyzkoušet dualboot.
Do této doby jsem neznal nadávky secureboot, uefi, scm, GPT a další skvělé počiny. Strávil jsem instalací dualbootu 2 dny. Pokud jste nedočkaví, zachránil mě dokonalý soft: Boot Repair.
Ale popořádku. Vypálil jsem si linux mint 14 live cd, vložil do notebooku a nic. Najeli wokna. Vlezl jsem do biosu a snažil se najít pořadí bootování a nic. Po chvíli laborování jsem zjistil, že musím vypnout secure boot. To je taková vychytávka, která zaručuje, že nabootujete pouze z CD s podepsaným certifikátem, zjednodušeně řečeno, jen s windows 🙂
Takže vypnout, pak si chvíli hrát s předvolbama a zjistit, že nám počítač povolí nabootovat jen s volbou: Boot mode – Legacy.
Nainstaloval jsem Mint do nové partition, ani mě nepřekvapilo, že tam windowsy měly vytvořených 7 svých partitions a skrytých oddílů na různé rescue a další HP vychytávky.
Restart a nic, nabootovali zas jenom wokna. Dogooglil jsem se až k zjištění, že potřebuju nainstalova softík EasyBCD do win8. Ano, byly to těžké chvíle laborování s win8, ale nakonec jsem to zvládnul. Přidal jsem do boot menu linux a tradá restart.
Pár hodin laborování, googlení, pár přeinstalací mintu a dogooglil jsem se až k nejlepčímu programu – BOOT REPAIR. Nainstalova jsem ho do livecd, spustil, parkrát kliknul a problem SOLVED.
$ sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)
Vyřešeno, dualboot krásně funguje. Díký boot repaire, zachránil jsi mi nervy.
[update]
Narazil jsem na tento prográmek, třeba někomu pomůže:
Díky. Nervoval jsem u toho pěkně dlouho 🙂
Ahoj, super článek, narazil jsem na úplně stejnou situaci po koupi HP650 s OEM Win8. Prošel jsem tak nějak stejně jako objevováním a zkoušením napříč všemi fázemi, které tu popisuješ, ale narozdíl od tebe jsem nedošel spokojenosti.
Protože EasyBCD je pro OEM nepoužitelný (a taky mě štvalo, že se přes tu obrazovku dalo jít bez jakéhokoliv ověření oprávnění do nastavení bootování,recovery,opravy OS atd.), hodně jsem si hrál s boot-repair. Vždy se mě ale pro výběr OS k bootování nastavilo asi 10-15 možností (různé recovery, variace Win8 a Linux), z nichže jenom 2 jsem chtěl ponechat. Nepodařilo se to někomu vyřešit, aby Grub nabídl jenom Win8 a Ubuntu/Linux?
Jde o to, že boot-repair ti umožní nabootovat do dualbootu, tam si nech klidně všechny možnosti a pak si v linuxu už grub upravíš podle svých potřeb..
http://wiki.ubuntu.cz/grub2
Zdravím, koupil jsem notebook s novym UEFI a fakt zlo.
Chci provozovat dualboot win8.1 + Backtrack 5R2, ale UEFI zlobí.
Spustil jsem BT jako livecd, nainstaloval boot-repair, ten se spustil, poté hláška s tím, že našel EFI a ať zkountroluji možnosti. Další okno s nabídkou Doporučené opravy. Stisknu, boot-repair začne makat a za mmt hláška s tím, že moje PC je v Legacy mode, dám pokračovat a za chvíli chybová hláška s tím, že grub-efi aborted. Kde je chyba prosím? Je to tím, že mám vypnutý Secure boot? Ale pokud budu mít zapnutý Secure boot, nenabootuju BT. Začarovaný kruh 🙁 Díky za každou radu.
Martin
[…] pokračování příběhu s windows 8 a dualbootem. Tentokrát jsem kvůli updatu telefonu musel přejít na windows 8.1 z windows 8. Ano […]